Avni Ballıbaba

WEB Siteme Hoşgeldiniz

PANDORA’ NIN KUTUSU ve UMUT

 

Pandora’nın Kutusu hakkında Yunan mitolojisinde ki çeşitli mitoslar - efsanelerden birinin özeti… 

    Ateşi tanrılardan çalıp insanlığa geri götüren Promete'yi tanrı Zeus bir dağın tepesine zincirlerler ve insanlığa da kolay bir ceza verme uğraşısına girerler. İnsan sayılmayan varlık kadını yaratmayı düşünürler ve onu da Promete'nin kardeşi Epimetheus ile evlendirmeyi planlarlar. Özene bezene Pandora adlı kadın yaratılır. Düğün hediyesi olarak bir toprak çanak yaptıran Zeus diğer tanrı ve tanrıçalardan da bu çanağa güç, güzellik, ölüm, kurnazlık, ölümsüzlük, her türlü dert, vs. gibi özellikleri koymalarını ister.

    Pandora evlendirilir. Her tanrı ona, essiz ve paha biçilemeyen hediyeler verir. Zeus hediyesi kutuyu verir, her ne kadar Pandora'nın kutuyu açacağını bilse de, ona kutuyu açmamasını tembihler. Beklendiği gibi Pandora merakına yenik düşer, kutuyu acar.

   Kutuyu açmasıyla salgınlar, savaşlar, ihanetler, yalanlar, dolanlar kutudan çıkıp dağılmaya başlar. Bunu fark eden Pandora kutuyu hemen kapatsa da dünyaya her türlü kötülük yayılır.
Kutuda kalan bir tek şey, UMUT.
     
   İnsancıl  umutlara acilen ihtiyaç olduğu günümüzde dilerim umut kutudan çıkar.

Sevgiler,
Avni Baba

 

 

Burada iki ayri sey var: Zeus'un kutuyu acma yasagi ile bilinc ortaya cikiyor, bilinc ile de merak. Eger o yasak konmasaydi merak ortaya cikmayacakti. Zeus aslinda o kutunun acilacagini biliyordu, o nedenle yasagi koydu. Gelecegin daha iyi olacagini umut etmekle aslinda su anki günümüzü kacirmis oluyoruz. Hersey kutunun icinde olduguna göre, hersey cok dogal olmali. O kutu acilmadigi zaman da o seyler kutu icerisindeydiler ama onlari fark etmedik. Fark ettikten sonra iyi ve kötünün de dogdugunu görüyoruz ve bu da bizi kendi kendimizle oyalanmamizi sagliyor. Bu da bize verilecek en büyük ceza degil mi? Bizi kendi kendimize düsürmek.


Selam Turan... Bulunduğu toplumunun içersinde varlaşan insanın yaşama biçimi olan bilinci, yasaklar ile başlayan merak ile eyleme geçiyor. Yasak, bilinç ve merak. Güzel bir tahlil. Teşekkür ve sevgiler…


İlk Sayfa 1 Son Sayfa 
Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Ad Soyad  
E-Posta    
Yorumunuz