Avni Ballıbaba

WEB Siteme Hoşgeldiniz

Ender Anne

Annesini yeni kaybettiği için üzgün, iyi yalan söyleyemediği için başarısız bir pazarlamacıydım onların kapısını çaldığımda. O kapı açıldıktan sonra eskisi gibi olmadı bir daha hayatım. Avni Baba ve Ender Anne bilgelik sofralarına davet ettiler beni. Onların rehberliğiyle çıktım içimdeki bana ulaşma yolculuğuna. Yarın için gelişme çabasında olan bugünkü beni onlara borçluyum. Peki, benim tanıdığım Ender Anne kimdir?   

Ender Ballıbaba, çok iyi bir annedir. Kavganın, ayrışmanın ayyuka çıktığı yıllarda Murad Ballıbaba gibi çağının (tabi ki bugünün) çok ötesinde bir evlat yetiştirmiştir. O’nun zamansız ayrılışından sonra O’na verdiği söze sadık kalmaya, çok üzülmemeye çalışmış ve her gençte O’ndan bir nebze bir şeyler bulmayı denemiş, O’na olan sevgisini sürdürmüştür. Sadece kendi çocuğunu değil yüzlerce çocuğu evladı olarak kabul edebilen yüce bir annedir. Benim de, eşim Yasemin’in de annesidir.

Ender Anne, iyi bir yol arkadaşıdır. Avni Baba’yla birlikte hayatı paylaşırlar. Avni Baba gibi bir değerin yanında kendi değerini eritmeden taşıyabilmiştir. Avni Baba’nın ikinci doğum günüm dediği, kendini bulma sürecini başlatan konuşmayı yapanlardan biri de Ender Anne’dir. Onların arasındaki uyum ve birlikte yaşamadaki ustalıkları hepimiz için ders niteliğindedir. Bu yönleriyle de rol modelimiz olmuşlardır.

Ender Anne, bir Cumhuriyet kadınıdır. Cumhuriyetin ilkelerine ve Mustafa Kemal Atatürk’e gönülden bağlıdır. Cumhuriyetin kazanımlarını korumak ve yaşatmak için sorumluluk almak gerektiğinde en önde olma cesaretini gösterir.

Ender Anne, bir dünya vatandaşıdır. İnsanı merkeze alan gerçek bir hümanisttir. Dünyadaki kültürel, sanatsal ve bilimsel gelişmeleri yakından izler. İnsanlığın evrensel birikimini çoğaltan herkesi yüceltir.

Ender Anne bir sanatçıdır. Yeteneği ve sanattaki başarısı, Türkiye’nin sayılı sanat hocalarının takdirini kazanmıştır. O, çok vefalı bir öğrenci olmuş, hocalarını her fırsatta saygıyla yâd etmiştir. Sanattaki başarısını kişisel hedeflere yöneltmemiş, kişiliğinden gelen soylulukla paylaşmayı, çoğaltmayı yeğlemiştir. Ayvalık ve Burhaniye’de sanatsal çalışmalarda bulunmuştur. Kurucusu olduğu sanat dernekleriyle yürüttüğü çalışmalar, (o yıllarda ulaşılması güç olan) TRT’nin televizyon ve radyolarında da yer bulmuştur. 2017 yılında kurucusu olduğu Ayvalık Müzik Derneği tarafından kendisine Onursal Başkan unvanı verilmiştir. Hocalarına vefalı olan O’na, öğrencileri de vefa göstermişlerdir.

Ender Anne, iyi bir öğrenci olduğu kadar iyi bir öğretmendir de. Bildiklerini ve öğrendiklerini çok iyi aktarır. Hiçbir zaman kırmaz. Önerilerini çok nazikçe dile getirir. Beğenilerini cömertçe sunar, yüreklendirir, teşvik eder.  

Ender Anne bir tevazu insanıdır. Kibir onun kapısına uğramaz. Mevlevi hoşgörüsüyle sabır gösterir yaşananlara. Öfke ve hırs onu teslim alamaz. En içinden çıkılmaz durumlarda bile sakince bize yol gösterir.

Ender Anne ve Avni Baba benim kahramanlarımdırlar. Yazıyı Avni Baba’nın Ender Anne için yazdığı o muhteşem şiirlerden biriyle bitirelim:  

 

 

ENDER’im

Bütün bülbüller şakısa
Tüm sazlar çalsa
Sesinin rengini vermeye yetmez
Kainatın tüm melekleri
Bir araya gelse
Seni anlatmaya yetmez
Gökler tuval
Denizler boya olsa
Güzelliğin resmedilmez
Hüznün, gözyaşın hiç beklemez
Bütün sevgiler bir gün bitse de
Gönlündeki ANNELİK SEVGİN asla bitmez

Avni Ballıbaba

Ahmet SAKIN

 

Selam İnsan seven, bilgi seven CAN AHMET Öğretmenim, Özündeki cevherinle YOU DID YOUR WAY... Teşekkür ve sevgiyle kucaklıyorum.


Selam Canım Babam, Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. O gün karşılaşmasaydık hayatım nasıl gelişirdi düşünmek bile istemiyorum. Sizi çok seviyorum. Yakında görüşmek üzere, sevgi ve özlemle...


İlk Sayfa 1 Son Sayfa 
Yorum yapmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.

Ad Soyad  
E-Posta    
Yorumunuz